- Home >>
- Szájsebészet >>
Mikor keresd fel a szájsebészt?
Ha fáj a fogad, ne halogasd a fogorvos felkeresését, minél hamarabb meg kell találni a fogfájás kiváltó okát. Fogfájás esetén keresd fel a fogorvosodat, aki alapos szájüregi vizsgálat és röntgen felvétel alapján meghatározza a fájdalom okát. Ha a fájdalom hátterében komolyabb probléma áll, a fogorvos a magasszintű szakszerű ellátás érdekében egy specialistához, szájsebész szakorvoshoz irányít.
A Hegedűs Dental fogászaton rövid idő alatt tudsz időpontot foglalni a fogorvoshoz, helyben el tudjuk készíteni számodra a szükséges panoráma röntgent vagy a sokkal részletesebb CT felvételt is, majd konzultálni tudsz a tapasztalt szájsebész szakorvossal is. Rendelőnkben természetesen lehetőség van rögtön szájsebészeti konzultációt is kérni, ha szükségét érzed.
Milyen kezeléseket végez a szájsebész?
Foghúzás: A szájsebész olyan fogak eltávolítását végzi, amelyek súlyosan sérültek, rosszul nőttek vagy fertőzöttek. Ezt általában helyi érzéstelenítés alatt végzi, bonyolult esetekben különféle műtéti technikákkal feltárja az eltávolítandó fogat, szükség esetén több részre osztja, majd kíméletesen eltávolítja a fogat. Szükség esetén varratokkal látja el a sebet a gyorsabb gyógyulás érdekében.
Bölcsességfog eltávolítás:A bölcsességfogak eltávolítását legtöbbször szájsebész szakorvos végzi. Komoly problémát okozhat az a bölcsességfog, ami nem tud teljesen kitörni, fekvő helyzetben nő, úgynevezett impaktált bölcsességfog, előtörése helyhiány miatt esetleg torlódást okoz a teljes fogsoron. A bölcsességfog elhelyezkedése miatt nehezebben tisztítható, mint a többi fog, ezért gyakori a szuvasodás és gyulladás, ami komoly fájdalmat okozhat. Sajnos a bölcsességfog elhelyezkedése miatt rendkívül nehéz a kezelése, tömés, gyökérkezelés, sokszor nincs más megoldás, mint a bölcsességfog eltávolítása. A szájsebész nagy szakértelemmel, helyi vagy általános érzéstelenítésben távolítja el ezeket a fogakat, amihez sokszor különféle műtéti technikák ismerete és speciális alkalmazása szükséges.
A témával kapcsolatban:
Megnyílt arcüreg zárása: A felső állkapocsban elhelyezkedő fogak húzásakor, a foggyökér elhelyezkedése, arcüregbe nyúlása miatt a foghúzás során megnyílhat az arcüreg, amit 24 órán belül zárni kell a fertőzések és gyulladások elkerülése érdekében. Természetesen különféle baleseti sérülések is okozhatják az arcüreg megnyílását, aminek zárásához a szájsebész szakértelmére és szaktudására van szükség. Az arcüreg zárása mindig alapos, szakértő munkát igényel, többféle műtéti technikával, több varrat megfelelő elhelyezésével lehet bezárni.
Állcsont-ciszták eltávolítása: Az állcsont-ciszták az állcsontban kialakult folyadékkal telt üregek. A szájsebész műtéti úton eltávolítja ezeket a cisztákat annak érdekében, hogy megakadályozza a további komplikációkat, és biztosítsa az állcsont megfelelő gyógyulását.
Implantátum beültetés: A hiányzó fogak pótlására már nem csak a különféle cirkon hidak, fémkerámia hidak nyújtanak megoldást, hanem lehetőség van egyetlen fog pótlására is implantátum beültetésével. Emellett az implantátum további nagyszerű lehetőséget biztosít a teljesen fogatlan szájüregbe rögzített, fix fogpótlás készítésére mindazoknak a pácienseknek, akik nem szeretnének kivehető fogsort. Az implantátumok fogpótlásra szolgálnak, amikor a természetes fogak elvesznek. A szájsebész beülteti az implantátumot az állcsontba, amely a foggyökér funkcióját tölti be, és lehetővé teszi a fogpótlások, például koronák vagy hidak rögzítését.
Állcsont-rekonstrukció: Az állcsont-rekonstrukciós műtét célja az állcsont sérült vagy hiányzó részeinek helyreállítása. Ez lehetővé teszi az implantátumok vagy más fogpótlások stabil rögzítését, és javítja az állkapocs esztétikáját és funkcióját is.
Miért szükséges az impaktált fog feltárása?
Azt a fogat, amelyik nem tud megfelelően kitörni a fogínyből vagy nem tud megfelelően elhelyezkedni a szájüregben, impaktált fognak nevezzük. Leggyakrabban a bölcsesség fogak esetében fordul elő, hogy más fogak vagy szövetek akadályozzák a fog szabályos felszínre törését. Ezek az impaktált fogak nagyon gyakran fájdalmat, duzzanatot és egyéb szájüregi problémát okoznak, így az eltávolításuk legtöbbször elengedhetetlen.
Az impaktált fog eltávolítását a Hegedűs Dental fogászat szájsebész szakorvosa feltárás során távolítja el. Az eljárás általában helyi vagy általános érzéstelenítésben történik az eltávolítandó fogak számától függően.
A szájsebész az érzéstelenítés után a fogínyt vagy az állcsontot körülvevő szöveteket metszi vagy nyitja meg, így hozzáfér a kitörni nem tudó foghoz. A fog elhelyezkedésétől és állapotától függően egyszerűbb esetben fogóval eltávolítja a fogat, szükség esetén előbb darabokra bontja a fogat, majd a kisebb darabokat egyenként távolítja el. A műtét után a sebzáródás és a sebgyógyulás elősegítése érdekében szájsebész orvosunk varratokat helyez el, amelyek 7-10 nap múlva eltávolíthatók.
Bonyolultabb a műtét, amennyiben a fog mélyen fekszik az állcsontban, az idegek vagy más struktúrák közelében van. Ebben az esetben is a Hegedűs Dental fogászat szájsebész szakorvosa nagy odafigyeléssel és tapasztalattal végzi el az eljárást, minimalizálva a műtéti kockázatokat és szövődményeket.
Az impaktált fog eltávolítása megszünteti a korábbi fájdalmat és megelőzhető vele, hogy további szájüregi problémákat, fogínygyulladást, állcsont fertőzést okozzon.
Nagyon fontos, hogy pontosan betartsa kezelő orvosának az utasításait a műtét utáni időszakban, beleértve a gyógyulási folyamat megfelelő gondozását és a rendszeres ellenőrzéseket is.
A bölcsességfog eltávolítása gyakran szükségessé válik, ha problémákat okoz, például helyhiány, fájdalom vagy fertőzés miatt. Íme néhány alapinformáció és tipp az eljárással kapcsolatban:
Mikor szükséges eltávolítani a bölcsességfogat?
-
Helyhiány: A bölcsességfogak sokszor nem férnek el megfelelően az állcsontban, ami torlódást okozhat.
-
Fájdalom: Ha a bölcsességfog begyullad vagy szuvasodik, fájdalom jelentkezhet.
-
Fertőzés: A részben áttört fogaknál gyakori a fertőzés, mivel nehezebben tisztíthatók.
Mi lehet a fájdalom oka?
Ha a fájdalom hátterében komolyabb probléma áll, különféle gyulladások, ciszták, állkapocs ízületi problémák, előtörni nem tudó bölcsesség fog, mindenképp keresd fel a szájsebészt, hogy megállapítsa a fájdalom okát. Egyben gondoskodik a fájdalom enyhítéséről, a probléma kiváltó okának megszüntetésével. Ne feledd, a fogfájás és a szájüregi problémák gyorsan súlyosbodnak a megfelelő kezelés hiányában.
Milyen problémát okozhat a ferdén növő bölcsességfog?
Egy ferdén növő bölcsességfog számos problémát okozhat, sokszor nincs elegendő hely a szájban a megfelelő növekedéshez, esetleg rossz szögben tör elő, akadályozva a többi fogat. Tekintsük együtt át azokat a gyakori problémákat, amelyet egy ferdén növő bölcsességfog okozhat:
1. Nyomás a szomszédos fogakon
- Az egyik leggyakrabban előforduló probléma, hogy a ferdén növő bölcsességfog nyomja a mellette lévő fogakat, ami folyamatos tompa fájdalmat okozhat, ami sokszor kiterjed a fül alá is. A már meglévő fogak elmozdulhatnak, komoly torlódást okozva az egész fogsorban.
2. Fogágybetegségek és ínygyulladás
- Amennyiben a bölcsességfog nem tud kitörni, részben vagy teljes egészében az íny alatt marad (impaktált), akkor ez gyulladást okozhat, amit pericoronitisnek nevezünk. Ez a gyulladásos állapot kisebb-nagyobb fájdalommal jár, duzzanatot és akár szájnyitási nehézséget is eredményezhet, ami feltétlenül indokolja a szájsebész felkeresését. Rendelőnkbe nagy tapasztalattal rendelkező szájsebész szakorvosunkhoz itt tud bejelentkezni Kapcsolat
3. Szuvasodás
- A bölcsességfog elhelyezkedése miatt szabályosan kitörve is viszonylag nehezen tisztítható, azonban a ferdén kinőtt bölcsességfognál ez hatványozottan jelentkezik, különösen, ha egy része még az íny alatt van. A nehezebb tisztíthatóság miatt ez a terület hajlamosabb a különféle baktériumok megtelepedésére, ami a jelentősen megnöveli a fogszuvasodás kockázatát.
4. Fájdalom és nyomásérzet
- A bölcsességfog növekedés közben az állkapocsban általános fájdalmat okozhat, fejfájás jelentkezhet, kisugárzó fájdalmat okozhat a fül és az arc irányába. Mindezek a fájdalom mellett rossz közérzetet is jelentenek, hiszen már rég elfelejtettük, hogy kisgyermek korban milyen egy fog előtörése, sokszor nem is tudjuk azonosítani először a probléma okát. A probléma azonosításában és megszüntetésében keresse fel rendelőnket!
5. Ciszták kialakulása
- Sajnos a beékelődött bölcsességfog körül ciszta is kialakulhat, ami gennyes váladékozást, rossz szájszagot okozhat. A ciszta károsíthatja az állkapocs csontját és a környező fogakat, akár lázas állapottal is járhat. Nagyon fontos, hogy időben keresse fel kollégánkat a Hegedűs Dental rendelőjében, aki időben gondoskodik a ciszta eltávolításáról.
6. Fogtorlódás
- A bölcsességfog a fogazatunkban az utolsóként előtörő, legnagyobb fog, aminek sokszor már nincs elég hely az állkapocsban. Így a bölcsességfog előtörése amellett, hogy legtöbbször fájdalommal jár, az általa kifejtett nyomás a többi fogra, így komoly torlódást okozhat akár az alsó, akár a felső fogsorban, különösen, ha korábban fogszabályzó kezelés történt. Amennyiben nem szeretnénk, hogy a korábbi fogszabályzó kezeléssel kialakított tökéletes fogsorunk újra kesze-kusza legyen, szükség lehet az előtörő bölcsességfog eltávolítására. Keresse fel a Hegedűs Dental szájsebész szakorvosát, aki szakszerűen, a legkisebb fájdalommal távolítja el a gondot okozó fogat.
7. Állkapocsproblémák
- Amennyiben a bölcsességfog rossz helyzetben nő, az hatással lehet az állkapocs mozgására és tartós fájdalmat okozhat az állkapocsízületben. Az állandósult fájdalmat senki sem szereti, ezért annak megelőzését, amennyiben már kialakult, annak megszüntetését minél hamarabb el kell végezni. Ebben segítségére lesznek a Hegedűs Dental nagy tapasztalattal rendelkező szájsebész kollégái.
Mikor érdemes fogorvoshoz fordulni?
Amennyiben bármilyen fájdalmat érez a fogainál, az állkapocsnál, esetleg kiterjedve a fül felé, ínygyulladást, duzzanatot, szájnyitási nehézséget tapasztal, érdemes mielőbb felkeresni a fogorvost. Röntgenfelvétel segítségével meg lehet állapítani a bölcsességfog pontos helyzetét, állapotát, abban az esetben is, ha még nem tört elő. A fogorvos szükség esetén javasolhatja a bölcsességfog eltávolítását, amit a Hegedűs Dental szájsebész szakorvosa szakszerűen el is végez rendelőnkben. Bejelentkezés az alábbi linkre kattintva https://hegedusdental.hu/hegedus-dental-fogaszat-kapcsolat/
Természetesen mindenki arra törekszik, hogy minden fogát a lehető leghosszabb ideig megtartsa, azonban sokszor a bölcsességfog eltávolítása lesz a legjobb megoldás, ha már előtörése is problémát okoz vagy nagy a kockázata, hogy később gondokat idéz elő.
Fog eltávolítása szájsebész által
A fogeltávolítás egy gyakori szájsebészeti beavatkozás, amit akkor végeznek el, ha egy fog súlyosan sérült, beteg, vagy más fogászati kezelés nem segíthet rajta. A foghúzást szájsebész szakorvos vagy fogorvos végzi, és jellemzően helyi érzéstelenítést alkalmaznak a fájdalommentesség érdekében. Az eljárás során a fogorvos vagy szájsebész eltávolítja a fogat az állcsontból, ügyelve arra, hogy a lehető legkisebb traumát okozza az ínynek és a környező szöveteknek.
Ha letört egy fogam akkor is szájsebészt kell felkeresnem?
Alapvetően a válaszunk igen. A letört fog helyreállítása és kezelése gyakran szájsebészeti beavatkozást igényel, különösen, ha a sérülés az íny alatti területet is érinti, vagy ha a fogat gyökérkezelni kell. A szájsebész segíthet eltávolítani a sérült részt, és szükség esetén fogimplantátumot, koronát vagy hidat javasolhat. Íme néhány lépés, amit egy szájsebész végezhet:
- Állapotfelmérés és röntgen: Az első lépés általában egy alapos vizsgálat és röntgenfelvétel, hogy meghatározzák a törés kiterjedését és a foggyökér állapotát.
- Gyökérkezelés vagy eltávolítás: Ha a foggyökér megsérült, gyökérkezelésre lehet szükség. Ha a fog menthetetlen, akkor eltávolíthatják foghúzással . .
- Fogpótlás előkészítése: A fog eltávolítása után lehetőség van a gyógyulási idő megvárása után implantátumra, hídra vagy más típusú fogpótlásra.
- Utókezelés és gondozás: A beavatkozás után a szájsebész ellátja az érintett területet, és tanácsot ad az otthoni ápolásra, hogy a gyógyulás gyors és komplikációmentes legyen.
Érdemes mielőbb időpontot kérni a Hegedűs Dental szájsebészétől, hogy elkerülje a további fájdalmakat vagy szövődményeket .
Pontosan mi is a rezekció vagyis foggyökér rezekció?
A fogászati rezekció (vagy foggyökér rezekció) egy olyan műtéti eljárás, amely során eltávolítják a foggyökér egy részét, illetve az ahhoz kapcsolódó gyulladt szöveteket. Ezt az eljárást általában akkor alkalmazzák, ha a foggyökérben vagy annak környezetében fertőzés vagy gyulladás lépett fel, és azt nem lehet más módon kezelni.
A fogászati rezekció szükségességét az alábbi okok indokolhatják:
- Gyökércsúcs körüli gyulladás: Ha a gyulladás nem reagál a konzervatív kezelésekre (pl. gyökérkezelés), akkor a gyökércsúcs eltávolítása lehet a legjobb megoldás.
- Ciszták vagy tályogok: A gyökércsúcs közelében keletkezett ciszta vagy tályog is indokolhatja a rezekciót, ha azok nem reagálnak más kezelési módszerekre.
- Nem gyógyuló gyökérkezelés: Ha a gyökérkezelés nem volt sikeres, és a fertőzés továbbra is fennáll, a fogorvos a rezekcióval próbálhatja meg eltávolítani a problémás részt.
- Fog sérülése: A fog gyökere olyan mértékben károsodhat, hogy a gyökér csúcsának eltávolítása és a környező gyulladt szövetek eltávolítása elkerülhetetlen.
A rezekció során a fogorvos az érintett területet érzésteleníti, majd eltávolítja a gyulladt részeket és a gyökércsúcsot, hogy a fertőzés ne terjedjen tovább. Ha a műtét sikeres, a fog a gyökérkezeléshez hasonlóan megmenthető.
A resectio célja mindig a beteg egészségének helyreállítása és a fájdalom megszüntetése. A szájsebész minden esetben a legkisebb invazív beavatkozásra törekszik, de néha a resectio a legjobb megoldás.
Jelentkezhet fájdalom, duzzanat, megjelenhetnek különféle foltok a szájsebészeti kezelés után?
A szájsebészeti kezeléseket, műtétet követően arcduzzanat, szájnyitási, illetve nyelési korlátozottság, fájdalom, hőemelkedés jelentkezhet, azonban ezek a panaszok 3-4 nap alatt fokozatosan megszűnnek. Ezek a tünetek a beavatkozás utáni természetes gyógyulási folyamat részét képezik, jellemzően néhány nappal a beavatkozás után alakulnak ki, majd fokozatosan megszűnnek.
Mik lehetnek a szájsebészeti kezelések után fellépő tünetek kiváltó okai:
Trauma: A szájsebészeti beavatkozás során a nyálkahártya, a száj körüli szövetek könnyen megsérülhetnek, ez duzzanathoz és különböző foltokhoz vezethet.
Gyulladás: A műtétet követően a szövetek gyulladásos reakciót mutathatnak, ami szintén duzzanathoz és enyhe bőrpírhoz vezethet.
Vérzés:Az invazív beavatkozás során fellépő enyhe vérzés lilás foltok kialakulásához vezethet a száj körül.
Reakció a gyógyszerekre: A beavatkozás után alkalmazott gyógyszerek, például fájdalomcsillapítók vagy antibiotikumok néha bőrreakciókat válthatnak ki, mint például duzzanat vagy bőrpír.
Fontos tisztában lenni azzal, hogy a szájsebészeti beavatkozások, műtétek utáni fájdalom, duzzanat, különféle foltok megjelenése egy természetes folyamat, amelyek átmenetileg jelentkeznek és fokozatosan megszűnnek.
Mikor kell mégis a felkeresnem a szájsebész szakorvost a tünetekkel?
- súlyos, erősödő fájdalom jelentkezik
- nem múló duzzanatok, foltok
- vérzés lép fel
- rendellenes váladék jelenik meg a seb környékén
- magas láz jelentkezik
Amennyiben a fenti tüneteket tapasztalja, haladéktalanul keresse fel a Hegedűs Dental szájsebész szakorvosát, ugyanis ezek a beavatkozás, műtét utáni szövődmény kialakulásának jelei lehetnek és külön kezelést igényelnek.
Milyen fontos teendők vannak a szájsebészeti beavatkozás után?
Néhány egyszerű szabály betartásával lerövidíthetjük a sebgyógyulás időszakát és elkerülhetjük a szövődmények kialakulását, amelynek kezelése időigényes, fájdalommal, esetleges csontvesztéssel jár.
A szájsebészeti beavatkozások, műtétek utáni teendők nem túl bonyolultak, és mindössze néhány napig kell betartani a szabályokat. Fontos az is, hogy amennyiben a beavatkozás utáni 24 vagy 48 órában még mindig erős fájdalmat érez, azonnal jelezze a Hegedűs Dental szájsebész szakorvosának. A fájdalomnak többféle oka is lehet, ezt az okot mindenképpen fel kell tárni és mielőbb meg kell szüntetni, ehhez viszont kezelő orvosa segítségére is szükség van.
Milyen hasznos tanácsokat betartását javasoljuk szájsebészeti beavatkozás után?
– Nyílt seb esetén a fogorvos által behelyezett gézlapra finoman, de határozottan harapjon rá, és legalább 15-20 percig ne vegye ki. Amennyiben a géz eltávolítása után még mindig vérzést tapasztal, helyezzen be egy újabb gézlapot.
– Amíg az érzéstelenítő hatása el nem múlik, semmiképpen ne egyen. Félrenyelhet, felsértheti a fogínyt, vagy éppen azzal okozhat magának sérülést, hogy nem érzékeli az ételek hőfokát
– A nyílt sebbel járó beavatkozás után nagyon fontos, hogy a keletkező vörösesbarna véralvadék minél tovább lezárja a sebet, megakadályozva ezzel a fertőzés kialakulását, amely aztán csak igen hosszú és fájdalmas kezelések árán szűnik meg. Ezért a műtét után, fog eltávolítást követő 24 órában ne öblögessen, ne szívogassa a seb helyét és lehetőleg ne köpjön.
– Mivel a dohányzás lassítja a sebgyógyulást, a beavatkozást követő 3-4 napig ne gyújtson rá. A nikotin érösszehúzódást vált ki, a vörösvértestekhez kötődő szénmonoxid pedig csökkenti a szövetek oxigénellátását. Ez fertőzést és sebszétválást okoz.
– A seb teljes gyógyulásáig ne fogyasszon magvakat (például mákot, szezámmagot stb.) tartalmazó ételeket, mivel azok bejuthatnak a sebbe, és gyulladást okozhatnak.
– A műtét, beavatkozás utáni napon a sebet már szükséges tisztítani, de lehetőleg puha fogkefével. A tisztítás legyen alapos, ám kíméletes, ügyeljen arra, hogy ne piszkálja ki fogkefével a sebet lezáró véralvadékot!
– Mint általában, a nyílt sebet okozó beavatkozások esetében célszerű egy ideig kerülni a hajolgatást, illetve a súlyosabb terhek emelését. Ezek a seb szétnyílásához, vérzéshez, ezáltal fertőzéshez vezethetnek
– Ha duzzanatot észlel a seb körül, az arc felől jegelje a területet. Akár jégkockát használ a hűtésre, akár jégakkut, mindenképpen csavarja be puha textíliába. A fagyás elkerülése érdekében figyeljen oda, hogy 3-4 perc után távolítsa el a hűtést, majd körülbelül 10 perc után folytassa a jegelést.
– A szájsebészeti beavatkozás, fogeltávolítás után célszerű lecserélni addig használt fogkeféjét. A fogkefén ugyanis száraz és nedves állapotban is megtapadnak a baktériumok, ezért előfordulhat, hogy éppen a szájhigiéniánk érdekében használt eszköz indítja el a seb fertőzését.
– A behelyezett varratok eltávolítása miatt 7-10 nap múlva keresse fel a Hegedűs Dental rendelőjében kezelő orvosát.
A felsorolt szabályok mindössze néhány napig, egyesek csak néhány óráig jelentenek korlátozást, így mindenképp érdemes betartani őket a mielőbbi gyógyulás érdekében.
Már a fogeltávolítás előtt érdemes gondolni arra, hogy a hiányzó fogat mielőbb pótolni kell. Az elhúzódó foghiány a szomszédos fogak bedőlését, a szemben lévő fognak a fogsorból való kinövését okozhatja. Ez újabb fogvesztéshez vezethet. Ráadásul a foghiány helyén a csontállomány folyamatosan pusztul, ezért ha fogbeültetés mellett dönt, azt később már csak csontpótlással lehet megoldani.
Hogyan tudjuk elősegíteni a mielőbbi gyógyulást a szájsebészeti kezelés után?
– Pihenés és kímélés: A műtét után fontos a pihenés és az aktivitás korlátozása a sebgyógyulás érdekében. Kerülni kell a nehéz fizikai tevékenységeket és a túlzott rágást.Néhány egyszerű szabály betartásával lerövidíthetjük a sebgyógyulás időszakát és elkerülhetjük a szövődmények kialakulását, amelynek kezelése időigényes, fájdalommal, esetleges csontvesztéssel jár.
– Gyógyszerek szedése: A szájsebész által felírt fájdalomcsillapítók és antibiotikumok szedése segít a fájdalom és a fertőzés kockázatának csökkentésében.
– Jégpakolás: A duzzanat és a fájdalom enyhítése érdekében alkalmazhatunk jeges borogatást a műtét után az arc külső felületén.
– Megfelelő étrend: Az első néhány napban puhább ételek fogyasszon, kerülje a túl forró vagy túl hideg ételeket.
– Szájhigiénia: A műtétet követően is fontos a szájhigiénia fenntartása, de óvatosan kell eljárni, hogy ne sérüljön a seb. A szájöblítők használata helyett az orvos által javasolt speciális szájöblítő oldatokat alkalmazhatjuk.
– Rendszeres kontroll: Fontos az orvos által előírt utókezelések és a rendszeres ellenőrzések betartása a zavartalan gyógyulás érdekében.
Kérdése van a kezeléssel kapcsolatban? Vagy csak szeretne pontosabb tájékoztatást kapni?
Segítünk. Kérjen ingyenes visszahívást, és kollégánk hamarosan felveszi Önnel a kapcsolatot!
A témával kapcsolatban: